درمان ملاسما و لک صورت


۱۹خرداد ۱۳۹۸  ساعت: ۱۰:۲۹

آیا ملاسما یا لک بارداری با دارو خوب می‌شود؟

اگرچه در پست‌های اولیه همین پیج، درباره ملاسما صحبت شده است اما با توجه به اهمیت موضوع و اینکه درصد بالایی از مردم جامعه ما مبتلا به این بیماری هستند، جا دارد که مجدداً در این زمینه توضیحاتی ارائه شود.
بیماری ملاسما و لک‌های اکتسابی صورت، بیماری بسیار پرهزینه‌ای است و بسیاری از بانوان هم‌میهن ما، سالانه درصد بالایی از درآمد خود یا خانواده را برای درمان ملاسما هزینه می‌کنند و هیچ نتیجه‌ای هم نمی‌گیرند. بیشتر آن‌ها نمی‌دانند که قرار نیست، با دارو و کرم‌های مالیدنی نتیجه بگیرند؛ بنابراین وقتی از پزشک خود ناامید شدند، سراغ پزشک‌های متعدد دیگری می‌روند و وقتی با این داروها نتیجه نگرفتند، سراغ داروها و فرآورده‌های دیگر که گاهی بسیار گران هستند می‌روند و باز نتیجه نمی‌گیرند.
آن‌ها فقط یک نکته ساده را نمی‌دانند. ملاسما با دارو خوب نمی‌شود. اگر هم با دارو خوب شد، به خاطر داروهای تجویزی پزشک نیست. درواقع عوامل مستعد کننده آن رفع شده است.
مثلاً یک بانوی محترمی در سن ۲۰ سالگی ازدواج می‌کند و در همان سال‌ها باردار می‌شود و صورتش ملاسما میزند. بعد از پایان بارداری و شیردهی، مشکل ملاسما، با یا بدون دارو رفع می‌شود. چون در این مثال، عامل اصلی بارداری بوده است.
همین بانو وقتی به سن ۳۰ سالگی برسد، با یا بدون بارداری و به‌خودی‌خود ملاسما می‌زند و لک صورت او پس‌ازآن، ماندگار خواهد بود؛ و در این حالت و از سن ۳۰ سالگی به بعد، پاسخ پوست او به داروهای تجویزشده از طرف پزشک فقط گذرا، نسبی و اندک است.
پس گول داروهای گران‌قیمت را نخورید. سازندگان و فروشندگان این داروها فقط جیب شمارا نشانه گرفته‌اند. اینکه گفته شود، فلان پزشک مشهور، نسخه کمتر از ۲ میلیون تومان نمی‌نویسد، نه‌تنها هیچ افتخاری نیست بلکه خودش نوعی بی‌اخلاقی و رفتاری غیرپزشکی است. درواقع آن پزشک، جیب هم هم‌میهنان خود را به نفع شرکت‌های زالوصفت و سودجو، خالی کرده است.
گاهی اوقات پیش می‌آید که یک پزشک با داروخانه کناری و یا شرکت توزیع‌کننده دارو شریک است و سود حاصله بین پزشک و داروخانه یا شرکت، تقسیم می‌شود.
پس فریب نخورید. گول گران بودن دارو و گران بودن نسخه را نخورید. تنها شما هستید که ضرر می‌کنید.

چرا ملاسما باید درمان شود؟

اگر ملاسما درمان نشود تأثیری در سلامتی انسان ندارد؛ اما وجود ملاسما، تأثیر شگرفی در کیفیت زندگی افراد دارد. ملاسما ازنظر مردم یک نقص پوستی و یک مشکل زیبایی به‌حساب می‌آید و می‌تواند روی روابط اجتماعی، خانوادگی و زناشویی افراد تأثیر منفی بگذارد؛ بنابراین بیماران خواهان درمان آن هستند و هدف از درمان ملاسما بازگرداندن کیفیت مطلوب زندگی است.
نیاز بیماران به درمان ملاسما، باعث گشته تا تجارت‌های بسیار سودآوری حول این موضوع شکل بگیرد که هدفشان فقط خالی کردن جیب مردم است. این تجارت‌های بی‌اندازه سودآور هستند و هم درزمینهٔ دارویی و هم درزمینهٔ استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات، روش‌های اشتباهی به مردم پیشنهاد می‌شود.

تأثیر درمان ملاسما با دارو

همه داروهایی که برای درمان ملاسما ساخته‌شده‌اند همگی به‌طور موقت باعث روشن شدن پوست می‌شوند. میزان این روشن شدن به سن و عوامل دیگر بستگی دارد. تأثیر داروها در سنین پایین‌تر بهتر است. با افزایش سن و با تکرار داروها، تأثیر داروها کمتر و گاهی بی‌اثر می‌شوند.
داروهای مهم ضد ملاسما و یا ضد لک، عمدتاً باعث کاهش و یا ممانعت از اثر آنزیم تیروزیناز می‌شوند. این آنزیم در روند تولید ملانین در سلول ملانسیت دخالت دارد. اگر دارو قطع شود فعالیت تیروزیناز از سر گرفته می‌شود و تولید ملانین حتی بیشتر از پیش افزایش می‌یابد. به همین دلیل بیماران می‌گویند که بعد از قطع دارو لک‌هایم بدتر شدند.
مؤثرترین داروی ضد لک هیدروکینون است که البته بعضی‌ها به دلیل منافع مالی خود از این دارو بدگویی می‌کنند و همچنان اثرش به‌طور موقت قابل‌دیدن است و از سایر داروها مؤثرتر است.
داروهای پرفروش دیگری مثل آریوتین و کوجیک اسید دارای اثری نامحسوس و اندک هستند. در بیشتر فرآورده‌های لک بر این ترکیبات به‌کاربرده می‌شوند.
داروهای دیگری که در کرم‌های لک بر بکار برده می‌شوند AHA و تره تینوئین هستند که فقط لایه‌های سطحی روی پوست را که ذرات ملانین در آن‌ها پراکنده هستند، می‌کنند و جدا می‌کنند و تأثیر درمانی ندارند.
اثربخشی داروهای ایرانی و خارجی، یک اندازه است؛ بنابراین پول خود را صرف خرید داروهای گران‌قیمت خارجی نکنید و فریب بسته‌بندی زیبای آن‌ها را نخورید.

تأثیر درمان ملاسما با دستگاه‌ها و تجهیزات غیرکاربردی

خیلی از مراکزی که این دستگاه‌ها را خریداری می‌کنند تحت تأثیر تبلیغات سازندگان و فروشندگان این دستگاه‌ها و لیزرها قرار می‌گیرند و این دستگاه‌ها و لیزرها را به امید اینکه بتوانند ملاسما را درمان کنند، تهیه می‌کنند. سپس دستگاه خریداری‌شده را برای درمان بیماران متعددی استفاده می‌کنند اما نه‌تنها هیچ‌یک از بیماران آن‌ها خوب نمی‌شوند بلکه در مواردی وضعیت بیماران آن‌ها بدتر از قبل می‌شود. بااین‌وجود، همچنان دستگاه و یا لیزر خود را روی بیماران جدید خود امتحان می‌کنند و از نتایج بدی که درگذشته گرفته‌اند درس نمی‌گیرند.
آن‌ها مدعی هستند که اگر بیماران بهبود نمی‌یابند، تقصیر کاربر و یا دستگاه نیست بلکه تقصیر خود بیماران است. به دلیل اینکه این باور را شرکت‌های سازنده و فروشنده دستگاه به ذهنشان القاء کرده است.
علم ما تجربه ماست. اگر ما دستگاهی را بارها بر روی پوست بیماران تجربه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که اثر ندارد دیگر از آن دستگاه استفاده نمی‌کنیم. حتی اگر سازندگان و فروشندگان دستگاه به نتیجه‌بخش بودن آن تأکید داشته باشند.

آیا هر لیزری و یا هرکسی می‌تواند لکه‌های صورت را درمان کند؟

تنها یک‌راه برای درمان لک‌های کهنه و دیر خوب شونده وجود دارد و آن‌هم استفاده از بعضی از انواع لیزر برای درمان افراد کاملاً انتخاب‌شده و به دست افراد متخصص است. اگر لیزر درمانی به دست کسانی که دانش و تجربه این کار را ندارند انجام شود، لک‌ها تیره‌تر و نازیباتر از پیش می‌شوند.
کمپانی‌های سازنده لیزرهایی مانند Q-Switched یا حتی IPL و لیزرهای فرکشنال، برای فروش کالاهای خود چنان تبلیغ می‌کنند که این لیزرها لک‌های ملاسما را برای همیشه درمان می‌کنند. بعضی از پزشکان کم‌تجربه هم فریب تبلیغات این شرکت‌ها را می‌خورند و به بیمار قول می‌دهند که در چند جلسه می‌توانند ملاسما را درمان کنند. بیماران هم چون راه دیگری ندارند و با توجه به‌آسانی کار، تن به درمان با این لیزرها می‌دهند. ولی پس از مدتی می‌بینند که نه‌تنها لک ملاسما آن‌ها بهتر نشده است، بلکه حتی درجاهایی هم تیره‌تر شده است. کلینیک ما تنها مرکز شناخته‌شده درمان ملاسما است که تاکنون بیش از ۶ هزار نفر را به‌طور موفقیت‌آمیز درمان کرده است و همه بیماران، خوشبختانه از نتیجه درمان خود راضی بوده‌اند.

آیا میکرونیدلینگ برای درمان ملاسما کاربرد دارد؟

میکرونیدلینگ دستگاهی است که متأسفانه این روزها دست هر آدم فاقد صلاحیتی می‌بینیم که می‌خواهند با این دستگاه ملاسما را درمان کنند. ولی متأسفانه در بیشتر موارد نه‌تنها باعث بهبودی ملاسما نمی‌شوند، بلکه ملاسما را از قبل هم بسیار بدتر می‌کنند. کاربران چنین دستگاه‌هایی اصلاً از مکانیسم ملاسما اطلاعی ندارند و آن را به‌عنوان لک می‌شناسند که قرار است با دستگاه میکرونیدلینگ آن‌ها درمان شود؛ بنابراین استفاده از این دستگاه نه‌تنها ملاسما را درمان نمی‌کند، بلکه برای بیمار دردسرها و هزینه‌های زیادی را ایجاد می‌کند.

آیا قرص و آمپول اسید ترانکزامیک برای درمان ملاسما مؤثر است؟
Tranexamic Acid

این روزها از این دارو برای درمان ملاسما هم استفاده می‌کنند. این دارو هم به‌صورت قرص و هم آمپول موجود است و از هر دو شکل دارو در درمان ملاسما استفاده‌شده است. اگرچه گزارش‌هایی طبق معمول امیدبخش درزمینهٔ استفاده از این دارو در منابع پزشکی موجود است، ولی ما به دنبال مشاهده بیمارانی که جاهای دیگر درمان شده‌اند دریافتیم که این دارو درزمینهٔ درمان ملاسما ناموفق است.
این دارو را عمدتاً برای کاهش خونریزی در اعمال خونریزی دهنده به کار می‌برند ولی اخیراً در درمان ملاسما هم توصیه می‌شود. بیشتر نویسندگان مقالات علمی، از تأثیر دارو در کاهش ملاسما صحبت کرده‌اند اما به این موضوع اشاره نکرده‌اند که بعد از قطع دارو، چه اتفاقی برای بیمار افتاده است. معمولاً به این نکته اشاره نمی‌شود که بعد از قطع هر دارویی، ملاسما برمی‌گردد.
بیماران زیادی تاکنون به من مراجعه کرده‌اند و گفته‌اند که در مراکز دیگر تحت درمان ترانکزامیک اسید قرارگرفته‌اند و نقطه مشترک بین آن بیماران این بوده که همگی از نتیجه درمان خود ناراضی بوده‌اند.
این نکته را به یاد داشته باشیم که هر آنچه در منابع پزشکی می‌بینیم به معنای وحی منزل نیست و در بسیاری از موارد، هدف نویسنده، نوشتن مقاله‌ای در یک مجله بوده است تا از فواید ارتقاء آن بهره‌مند شود و هدف از نوشتن مقاله، یافتن راه‌حلی واقعی برای درمان بیمار نبوده است.
بسیاری از مقاله نویسان هم مطالبشان تحت تأثیر پولی است که از شرکت‌های دارویی دریافت می‌کنند. چراکه شرکت‌های دارویی به جهت اینکه مؤثر بودن داروهایشان اثبات شود و فروششان چند برابر گردد به برخی افراد پول می‌دهند تا در مورد محصولات آن‌ها مقالات تأثیرگذار بنویسند.
برای درمان لیزری لک‌ها به چه مدت مرخصی نیاز است و پس از چه مدتی، رنگ پوست به حالت طبیعی برمی‌گردد؟
پس از انجام این لیزر، صورت حدود یک هفته پانسمان است. پس‌ازآن هم پوست شبیه پوست نوزاد آسیب‌پذیر است و نیاز است به‌خوبی از آن مراقبت شود. حدود ۲ تا ۳ ماه رنگ پوست قرمز و گاهی تا ۶ ماه هم ممکن است صورتی باشد؛ بنابراین به یک مرخصی حداقل ۲۰ روزه و مراقبت شدید ۲ تا ۳ ماهه نیاز است. مراقبت‌ها شامل پرهیز از نور آفتاب، پرهیز از مسافرت و پرهیز از سرما و گرمای زیاد است.
پس از درمان لیزری لک صورت، رنگ پوست و چروک‌های صورت درمجموع چه تغییری می‌کند؟
رنگ پوست در بیش از ۸۰ درصد موارد، روشن‌تر از قبل می‌شود و در برخی موارد، هم‌رنگ پوست اطراف می‌شود. روشنی ناشی از لیزر ماندگار است اما این روشن شدن ممکن است چند ماه بعد دیده شود.
چروک‌ها بهتر از هر روش دیگری از بین می‌روند و چهره حتی گاهی ۱۰ تا ۲۰ سال جوان‌تر می‌شود. افتادگی و شلی پوست نیز کاهش می‌یابد و پوست، سفت و کشیده می‌شود. برای چروک‌های عمقی پیشانی و چین اخم، باید از بوتاکس نیز استفاده کرد.

رنگ لک‌های ملاسما

رنگ لک‌ها در آغاز بیشتر قهوه‌ای است. ملاسماهای با رنگ قهوه‌ای، هرچند موقت، به دارو بهتر پاسخ می‌دهند. باگذشت زمان و با دست‌کاری و دارودرمانی، لک‌ها عمقی‌تر می‌شوند و رنگی چرکی (خاکستری) پیدا می‌کنند که پاسخ آن‌ها به دارو کم است. لک‌ها ممکن است به دنبال یک آسیب کوچک و ناچیز مانند سوختگی و ساییدگی ایجاد شوند و سپس به‌تدریج گسترده‌تر شوند. چنین کسانی از اول مستعد لک زدن بوده‌اند و اکنون به دنبال یک محرک، لک زنی آن‌ها به جلو افتاده است. لک در عده دیگری به دنبال یک مسافرت، رفتن به کنار دریا و یا کوهنوردی شروع می‌شود.

آیا لک صورت برای سلامتی مضر است؟

لک یک بیماری نیست و هیچ ربطی به کارکرد نادرست جگر ندارد. هرگاه پوست دریابد که دارد از جانب آفتاب آسیب می‌بیند، در همان ناحیه برای ایجاد پوشش و محافظت از خود، لک سازی می‌کند که البته برای فردی که پوست او دچار لک شده است خوشایند نیست.

 

برای درمان لیزری لک‌ها به چه مدت مرخصی نیاز است و پس از چه مدتی، رنگ به حالت طبیعی برمی‌گردد؟

پس از انجام این لیزر، صورت حدود یک هفته پانسمان است. پس‌ازآن هم پوست شبیه پوست نوزاد آسیب‌پذیر است و نیاز است به‌خوبی از آن مراقبت شود. حدود ۲ تا ۳ ماه رنگ پوست قرمز و گاهی تا ۶ ماه هم صورتی است. بنابراین به یک مرخصی حداقل ۲۰ روزه و مراقبت شدید ۲ تا ۳ ماهه نیاز است. مراقبت‌ها شامل پرهیز از نور آفتاب، پرهیز از مسافرت و پرهیز از سرما و گرمای زیاد است.

پس از درمان لیزری لک صورت، رنگ پوست درمجموع چه تغییری می‌کند؟

رنگ پوست در بیش از ۸۰ درصد موارد، روشن‌تر از قبل می‌شود و در برخی موارد، هم‌رنگ پوست اطراف می‌شود. روشنی ناشی از لیزر ماندگار است اما این روشن شدن ممکن است چند ماه بعد دیده شود.

پس از درمان لیزری لک صورت، آیا پوست علاوه بر روشن شدن، تغییرات دیگری هم می‌کند؟

چروک‌ها بهتر از هر روش دیگری از بین می‌روند و چهره حتی گاهی ۱۰ تا ۲۰ سال جوان‌تر می‌شود. افتادگی و شلی پوست نیز کاهش می‌یابد و پوست، سفت و کشیده می‌شود. برای چروک‌های عمقی پیشانی و چین اخم، باید از بوتاکس نیز استفاده کرد.

 


37865 بازدید از مطلب

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *